Z kart historii - Puchar Polski KOZPN 1990/91

Droga do zdobycia przez Darłovię Darłowo pierwszego w historii klubu Okręgowego Pucharu Polski poprzedzona była dwiema porażkami w finałach jakie miały miejsce w sezonie 1985/1986 ( 2 : 3 z Gwardią Koszalin w Czaplinku) oraz w sezonie 1987/1988 ( 0 : 1 ponownie z Gwardią Koszalin po finale w Darłowie). Przełomowy okazał się sezon 1990/91 w którym Darłowianie pod wodzą Mariana Kuny po raz trzeci przedarli się do Okręgowego finału.

W drodze do swojego trzeciego finału Darłowianie uporali się z:

LZS Drozdowo – Darłovia Darłowo 0 : 3 (Bińkowski – 2 , Topolski)

Victoria Sianów – Darłovia Darłowo 2 : 4 (Topolski -2, Zorn – 2)

Pomorze Gościno – Darłovia Darłowo 1 : 3 (Polakowski – 3)

Lech Czaplinek – Darłovia Darłowo 1 : 1 (Żurowski)

Darłovia Darłowo – Lech Czaplinek 1 : 0 (Żurowski)

W finale Darłowianie zmierzyli się z drużyną Wielima Szczecinek, którego pokonali 3 : 1 po dwóch bramkach Rosjanina Kima Gierasima Pietrowicza oraz jednej Tomasza Zasady.

(Kapitan drużyny - Piotr Grzelak)

Darłowianie wystąpili w składzie: Dreschel – Grzelak, Kmita, Bińkowski – Maciąg – Polakowski (Suwalski Jerzy), Żurowski, Siernecki Andrzej, Urbańczyk (Rzucidło) – Zasada, Kim Pietrowicz

Puchar Polski kapitanowi Darłovii wręczali szef OZPN p. Hornica oraz przewodniczący OKS w Koszalinie p. Szlachciński.

(Darłovia Darłowo z Pucharem KOZPN)

Jak się okazało zwycięstwo z Wielimem było wstępem do dalszej przygody Darłowian z Pucharem Polski tym razem na szczeblu centralnym.

Darłovia Darłowo w Pucharze Polski na szczeblu centralnym w sezonie 1991 / 1992:

1 Runda: Darłovia Darłowo – Chemik (Polger) Police 4 : 0 ( Wąsik – 2, Zasada, Suwalski Jerzy )

Skład Darłovii: Wiącek – Grzelak, Merysiński, Cyperski – Kmita – Bińkowski, Siarnecki, Zorn, Suwalski Jerzy – Zasada , Topolski (Wąsik)

Opis meczu – Kroniki Czesława Budnego: Bardzo przyjemną niespodziankę sprawili nasi piłkarze w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu centralnym. W środowym spotkaniu gładko odprawili świeżo upieczonego II-ligowca Chemika Police 4 : 0.

Już pierwsza akcja Darłovii przyniosła bramkę. Najlepszy piłkarz spotkania Tomasz Zasada pokonał w 1 minucie brakarza gości. Następnie zarysowała się nieznaczna przewaga Chemika, ale zawodzili pod bramką. Goście grali ostro, a nawet brutalnie, za co Kałużny został usunięty z boiska. Ostatnie 20 minut spotkania to bramki Wąsika w 67 minucie i 79 minucie, a końcowy sukces przypieczętował Suwalski. Cały zespół zagrał bardzo dobry mecz.”

2 Runda: Darłovia Darłowo – Arka Gdynia 4 : 1 ( Zorn, Suwalski Jerzy, Suwalski Mariusz, Zasada )

Skład Darłovii: Wiącek – Grzelak, Merysiński, Suwalski Mariusz – Kmita – Bińkowski (Urbańczyk), Zorn, Suwalski Jerzy, Siarnecki – Zasada , Topolski (Wąsik)

Opis meczu – Kroniki Czesława Budnego: „Po bardzo dobrej grze o piłkarski Puchar Polski na szczeblu centralnym Darłovia pokonała Arkę 4 : 1 ( 0 : 1 ). Goście objęli prowadzenie w 22 minucie. Po przerwie trener Darłowian Marian Kuna wprowadził do gry Artura Wąsika i Bronisława Urbańczyka co wpłynęło mobilizująco na lepszą grę Darłovii. Przewagę udokumentowali nasi piłkarze bramkami w 58 minucie przez Zdzisława Zorna, w 60 minucie przez Jerzego Suwalskiego, w 70 minucie przez Mariusza Suwalskiego i najpiękniejsza bramka meczu, którą w 80 minucie zdobył Tomasz Zasada.

W naszym zespole najlepszą partię rozegrał najstarszy piłkarz Jerzy Suwalski.”

3 Runda: Darłovia Darłowo – Pogoń Szczecin 1 : 5 ( 0 : 1 ) ( Siarnecki – Moskalewicz, Jaskulski – 2, Dymkowski, Kornak )

Skład Darłovii: Wiącek – Suwalski Mariusz, Merysiński, Zorn – Kmita – Wąsik, Suwalski Jerzy, Urbańczyk (Cyperski), Siarnecki – Zasada , Sepołowski (Topolski)

Skład Pogoni: Wojtkowski – Jaskulski, Miązek, Adamczuk (Kornak) – Stolarczyk – Kuras, Szubert, Studziński, Wiśniewski – Latała, Moskalewicz (Dymkowski)

Opis meczu – Kroniki Czesława Budnego: „Kolejnym przeciwnikiem Darłovii w Pucharze Polski był drugoligowy zespół Pogonii Szczecin.

Darłowianie mimo ambitnej gry nie dali rady bardziej utytułowanej drużynie przegrywając 1 : 5. Kibice którzy zjawili się na stadionie przy ul. Sportowej byli zadowoleni mogąc zobaczyć bramek i wiele interesujących akcji.

Nasz zespół przy stanie 0 : 1 miał wspaniałe dwie akcje, najpierw Artur Wąsik po podaniu Tomasza Zasady fatalnie spudłował, po przerwie Jerzy Suwalski przekazał piłkę Andrzejowi Siarneckiemu, który równie nie wykorzystał tego podania. Najlepszym zawodnikiem tego spotkania został Jerzy Suwalski, któremu przypadła nagroda i 500 tyś. zł. Ufunduwana przez sympatyka klubu B. Zaworskiego właściciela sklepu ze sprzętem sportowym firmy „Hummel”.

Wojciech Polakowski wspomina przygodę Darłovii w Pucharze Polski: „Trenerem był wówczas Wiesiek Ćwirko. Najbardziej pamiętam mecz z Pogonią Szczecin w Darłowie. Stadion pełny, ludzie na drzewach siedzieli wokoło i duża grupa kibiców Pogoni. Ja młody w Darłovii, a mój przyjaciel Olo Moskalewicz w Pogoni, który strzelił wtedy bramkę, ale mimo wyniku wstydu nie przynieśliśmy. Pamiętam jak następnego dnia do kościoła poszedłem w dresie Darłovii firmy Hummel od jednego ze sponsorów z Darłowa i nam wszyscy gratulowali. Piłkarze byli szanowani, całe miasto żyło Darłovią.”

Trzecie runda okazała się ostatnią dla Darłowian co po dziś dzień pozostaje szczytowym osiągnięciem Darłovii jeżeli chodzi o rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym.