Informacje o zawodniku
Stanisław Dwornik
Dane osobiste
72 lata
polska
Polska
Mężczyzna
Opis
Stanisław DWORNIK (ur. 14.11.1952r.) obecnie mieszkający w Chrzanowie od 17 lipca 2013r oficjalnie nowym trenerem Ruchu Młoszowa.Nowy opiekun młoszowskich piłkarzy pseudonim „NETZER” otrzymał od swoich kolegów w czasie kiedy był zawodnikiem Górnika Libiąż. Styl jego gry był podobny do sposobu gry znanego niemieckiego pomocnika – Guntera NETZERA. „OWEN” to z kolei (dla niewtajemniczonych) piłkarz (wychowanek) naszego Ruchu, wieloletni kapitan drużyny – Michał Odrzywołek, którego styl gry jest podobny do sposobu gry angielskiego piłkarza Michaela OWENA.
TRENER O SOBIE:
Prywatnie jestem pracownikiem Libiąskiego Centrum Kultury i piastuję stanowisko kierownika Domu Kultury w Żarkach. Jestem żonaty i mam dwoje dorosłych dzieci, oraz wspaniałą 2-letnią wnuczkę. Mieszkam w Chrzanowie od 1980 r. a moją pasją zawsze była piłka nożna i muzyka. Wybrałem to pierwsze, chociaż gram na paru instrumentach muzycznych. Muzyka pozwala mi rozładować stresy związane ze sportem.
Kariera Stanisława Dwornika.
1 PIŁKARZ:
Karierę piłkarską Stanisław DWORNIK rozpoczął jako młody chłopak w LKS Żarki i już w wieku juniorskim z dużym powodzeniem zadebiutował w drużynie seniorskiej. Jego talent został dostrzeżony przez krakowskich trenerów i otrzymał powołanie do juniorskiej reprezentacji ówczesnego województwa krakowskiego. W tym też okresie otrzymał propozycję przejścia do Wisły Kraków, jednak nie wyraził na to zgody jego ojciec, gdyż wiązałoby się to ze zmianą miejsca zamieszkania. Natychmiast zareagowały na to kluby z powiatu chrzanowskiego występujące w wyższych klasach rozgrywkowych i w niedługim czasie Stanisław DWORNIK został piłkarzem Górnika Libiąż. W drużynie z Libiąża występował z przerwami przez 15 lat i był jej wieloletnim kapitanem, co było szczególnym wyróżnieniem, gdyż piłkarzami Górnika było w tym czasie wielu świetnych zawodników z Małopolski i Śląska. Grając w Górniku otrzymał pseudonim piłkarski „NETZER”, co było związane z podobieństwem w stylu gry do znakomitego niemieckiego pomocnika – Guntera NETZERA.
W latach 80-tych ubiegłego stulecia Stanisław DWORNIK dwukrotnie wyjeżdża do Austrii w celach zarobkowych, gdzie wiąże się także ze środowiskiem piłkarskim, czego skutkiem są występy m.in. w drugoligowej drużynie ASK Baumgarden. Zawodnikami tej drużyny byli wówczas świetni piłkarze, tj. Panenka (była Czechosłowacja), Dunaj (Węgry), Hans Pregesbaer (reprezentant Austrii) oraz Zbigniew Płaszewski z Wisły Kraków. Na początku lat 90-tych XX wieku Stanisław Dwornik wraca do kraju i przyjmuje ofertę gry w „Pasjonacie” Dankowice. Grając również w oldbojach tej drużyny w 1994 roku wspólnie z kolegami zdobywa halowe Mistrzostwo Polski w tej kategorii. Rok później już na dużym boisku wraz z Pasjonatem Dankowice zostaje wicemistrzem Polski oldbojów w piłce nożnej po przegranym meczu z ŁKS Łódź (rzuty karne), jednocześnie zostaje wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Rok później również z ŁKS-em Łódź rozgrywa mecz o super puchar Polski „Oldbojów”, organizowany w Dankowicach i zakończony zwycięstwem wynikiem 1-0 dla Dankowic. Swoją karierę piłkarską zakończył w LKS Żarki jako grający trener.
TRENER
"7 razy TAK”. Rozwijając skrót myślimy o sukcesach w pracy trenerskiej Stanisława Dwornika, który na różnych szczeblach rozgrywkowych z różnymi drużynami w dotychczasowej karierze trenerskiej wywalczył 7 awansów do wyższych lig.
W 1983 roku Stanisław Dwornik w katowickim AWF-ie oraz obozie z koszarowanym w Bukownie uzyskuje uprawnienia trenerskie pod okiem wyśmienitych trenerów piłkarskich: Antoniego Piechniczka, Huberta Kostki i innych. Od tego też czasu rozpoczyna „przygodę” jako trener. W Górniku Libiąż zostaje grającym asystentem trenera – Witolda Szypuły (byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej), jednocześnie prowadzi A-klasowe rezerwy tej drużyny. Następnie obejmuje libiąskich juniorów i na krótko przed wyjazdem do Austrii w 1985 roku trenuje pierwszą drużynę Górnika Libiąż ratując przed spadkiem. W Austrii grając w drugoligowym ASK Baumgarden doskonali warsztat szkoleniowy i jest grającym asystentem trenera – Hansa Harwatha. Po powrocie do kraju sentyment kieruje go do pracy w Żarkach, gdzie z miejscowym LKS-em uzyskuje awans. Następnie los kieruje Dwornika do Janiny Libiąż 1995r. z którą walczy o awans do trzeciej Ligii. Sukcesy w Libiążu są następstwem dalszego rozwoju kariery trenerskiej w drużynach i propozycje trenowania w takich klubach jak: „Fablok” Chrzanów, „Górnik” Siersza czy też „Pasjonat” Dankowice. Wybrał jednak kluby, KS Chełmek, „Górnik” Brzeszcze 2X, LKS Żarki oraz „Koronę” Mętków (jedna runda). Nie sposób przytoczyć w krótkim materiale wszystkich sukcesów Stanisława Dwornika dlatego poprzestajemy na tym. W samych tylko Żarkach trener Stanisław Dwornik wprowadził drużynę dwa razy do Kl.A raz do VI ligi i ostatnio do V ligi.