Piłkarskie Święto Osadnika

Po raz kolejny MKS Darłovia Darłowo zorganizowała otwierający sezon wiosenny turniej piłkarski z okazji Dnia Osadnika. Tegorocznym zawodom patronowali: burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz oraz starosta sławieński Wojciech Wiśniowski.

Zmianie uległa formuła rozgrywek, gdyż do turnieju mogły zgłosić się zespoły piłkarskie w składach zasadniczych 5+1 ze zmiennikami, zamiast dotychczasowej, w której grały ligowe zespoły z terenu powiatu. Ta zmiana spowodowała, ze udział w zawodach wzięło 10 zespołów. Podzielono je na dwie grupy, w których systemem każda z każdym wyłoniono czterech półfinalistów. Grano na połowie boiska piłkarskiego i każdy mecz trwał 12,5 minuty.

Prezes Darłovii, Wojciech Polakowski przypomniał nam o święcie, jakie dzisiaj obchodzą pierwsi darłowscy osadnicy, a także wręczył symboliczny kwiatek obecnym na trybunach przedstawicielkom piękniejszej połowy naszego globu.

Mecze w grupach charakteryzowały się wielką zaciętością i spora liczbą bramek. Wielki aplauz wzbudziła postawa zespołu oldboy Darłovii, występujący w koszulkach Chicago. Na trybunach żałowano, że nie Bulls, ale trudno. W swoim jedynym wygranym meczu nasi weterani dokopali Chłopakom z Trójki, co mnie, jako ucznia Jedynki nawet ucieszyło. Reasumując, po wielu dramatycznych, ale fair rozgrywanych meczach w półfinale znalazły się pierwsza drużyna Darpolu, która po zaciętym, stojącym na wysokim poziomie spotkaniu uległa 0:2 drużynie Colegium. Zwycięska ekipa, to byli zawodnicy Darłovii, których wyzwania edukacyjne rozproszyły po kraju. W drugim półfinale znakomita ekipa Strażaków przegrała po rzutach karnych (2:3) ze świetnymi chłopakami Błękitnych Stary Jarosław. Również karnymi rozstrzygnął się mecz finałowy, w którym to nasi goście z Gminy, tym razem 2:1 pokonali drużynę magistrów, czyli przyjaciół z Colegium. W meczu o trzecie miejsce zmęczeni co nieco nasi odważni Strażacy Pożarni ulegli Darpolowi 0:2.

Piąte miejsce zajęli, przyzwyczajeni do znacznie większych wysokości Lotnicy z Jednostki Wojskowej, szóste Urząd Morski Słupsk. Na dalszych miejscach uplasowali się: Darpol II, chicagowscy Oldboys, Chłopaki z Trójki i młodzi gracze Junior Darłovia. Najlepszym bramkarzem zawodów został Tomasz Natkański z Błękitnych, a MVP zawodnik Colegium Radosław Stasiak.

Okazałe puchary, drobne upominki i dyplomy wręczali członkowie Zarządu klubu w obecności radnych Rady Miejskiej Edwarda Ziółkowskiego i Jurka Maciąga. Obaj zresztą to byli, wieloletni kopacze skórzanej gały na miejscowym, ligowym boisku.

Niemal stu wspaniałych piłkarzy bawiło nas i samych siebie udowadniając, ze wszyscy jesteśmy Reprezentacją, a nie tylko przysłowiowa „Adamiakowa”. I tak trzymać. Do zobaczenia za rok. Już dzisiaj śmiem twierdzić, ze w znacznie większym gronie.

Relacja: Andrzej Rachwalski